A farsangi időszakban sokszor készítek fánkot, legtöbbször a hagyományos szalagos fajtát. A nagymamám nagyon finom fánkot készített mindig, mint minden más édességet, soha nem tudtam még hasonlót sem sütni. Egyszer elhatároztam, hogy végignézem a folyamatot, és ellesem az akkor már nyolcvan-egy-nehány éves nagymamám fánkkészítésének a fortélyait. Persze nem volt egyszerű dolgom, feladta a leckét, mert ő nem méricskélt semmit, csak érzéssel pakolgatta egy tálkába a hozzávalókat. Viszont mindent próbáltam a fejembe raktározni, majd később papírra vetni, így született meg az azóta általam nagyon szívesen készített farsangi finomság receptje. Nem mondom, hogy elsőre sikerült az utánzat, de már közelít a mama fánkjához, amit az is bizonyít, hogy mindig elfogy, sikere van, legyen az egy farsangi buli vagy egy családi összejövetel.
Hozzávalók:
½ kg liszt
3 dkg élesztő
5 dkg porcukor
5 dkg vaj
2 tojássárgája
csipet só
½ l tej
reszelt citromhéj
rumba áztatott mazsola
1 l olaj
1 csipet szeretet
Elkészítése:
3 dl langyos tejjel, az élesztővel, egy kanál porcukorral, 3 kanál liszttel kovászt készítünk. A többi porcukorral a tojássárgákat elkeverjük, az érett kovászhoz adjuk, jól elkeverve hozzáadjuk a langyos vajat, a lisztet, a csipet sót, és még annyi langyos tejet, hogy lágy (kalácstésztánál lágyabb) tésztát kapjunk. Beletesszük a reszelt citromhéjat. Fakanállal 20 percig verjük, felénél beletesszük a mazsolát, (teljesen simának és hólyagosnak kell lennie a tésztának). A tetejét liszttel megszórjuk, letakarjuk, és langyos helyen másfélszeresére kelesztjük.
Lisztezett deszkára borítjuk, kezünkkel ujjnyi vastagra szétnyomkodjuk, kiszaggatjuk, és letakarva még egy kis ideig kelesztjük.
A fánkot bő zsiradékban, egyenletes tűzön sütjük. A megkelt fánk felső része kerüljön sütéskor alulra, ekkor lefedjük. Ha átfordítottuk, fedő nélkül sütjük tovább. Még forrón porcukorral megszórjuk. Melegen, lekvárral tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Jaranka